Dlaczego u każdego rosną trochę inne włosy?

Od czego zależy kolor Twoich włosów?

Kolor włosów zależy od melaniny i karotenu, czyli dwóch pigmentów, które każdy z nas ma w swoim ciele. Melanina to pigment ciemnobrązowy, natomiast karoten jest czerwono-żółty. Od tego, ile każdego z nich mamy we włosach, zależy ich kolor[1].

Tak więc naturalny kolor Twoich włosów jest uwarunkowany genetycznie, a im więcej melaniny jest w Twoich włosach, tym będą one ciemniejsze[2].

Jak pewnie zauważyłaś, kolor Twoich włosów zmienia się wraz z upływem lat. Jest to spowodowane ilością melaniny wytwarzanej przez Twoje ciało w różnych okresach życia. Ktoś, kto był blondynem w dzieciństwie, może później mieć ciemniejsze włosy z powodu zmiany ilości melaniny, którą wytwarza jego organizm. Poza tym w pewnym wieku włosy zaczynają nam siwieć, ponieważ nasz organizm stopniowo produkuje coraz mniej melaniny, co powoduje utratę koloru.

Dlaczego włosy są kręcone lub proste?

Wiele osób chciałoby mieć inny rodzaj włosów: osoby o kręconych włosach często marzą o tym, by ich włosy były proste i gładkie, a osoby o prostych włosach marzą o posiadaniu loków i większej objętościowo fryzurze. To, czy włosy będą skręcać się w loki, czy będą proste, jest uwarunkowane genetycznie, chociaż naukowcy nie wiedzą do końca, które czynniki ostatecznie determinują kształt włosów. Jednym ze zidentyfikowanych ważnych czynników wpływających na kształt włosów jest gen wytwarzający białko zwane trichohialiną (TCHH)[3].
Według innych teorii[4] na kształt włosów mają wpływ:

  • kształt mieszka włosowego
  • liczba skrętów (podczas wzrostu włosów)
  • hormony i przyjmowane leki
  • umiejscowienie cebulki w mieszku włosowym
  • wilgotność

Co decyduje o grubości włosów?

Grubość włosów zależy od wielkości mieszków włosowych. Osoby o grubszych włosach prawdopodobnie mają większe mieszki włosowe, które wytwarzają grubsze włosy, a osoby, które mają cieńsze włosy prawdopodobnie mają też mniejsze mieszki włosowe.

Włosy będą też sprawiać wrażenie grubszych, jeśli na danym obszarze wyrośnie ich więcej. A im więcej mieszków włosowych masz na skórze głowy (lub w innej części ciała), tym więcej włosów będzie tam rosnąć[5].

Szybkie porady dotyczące pielęgnacji włosów

Ważnym czynnikiem wpływającym na Twoje włosy jest dziedzictwo genetyczne. Ale niezależnie od tego, czy akceptujesz swobodne rośnięcie włosów w naturalny sposób, czy może zdecydujesz się je usunąć, pamiętaj, że ostateczny wybór należy do Ciebie i że istnieje wiele dostępnych opcji, które pomogą Ci jak skutecznie zrealizować podjętą decyzję.

Szukasz wskazówek dotyczących usuwania włosków? Możliwą opcją jest ich zgolenie, chociaż osoby, którym rosną grubsze włoski pewnie zauważyły, że po każdym goleniu odrastające włoski pojawiają się szybciej i są one mocniejsze. Ten sam efekt dotyczy kremów do depilacji, które działają szybko i bezboleśnie, ale przy depilacji kremem nie usuwa się cebulki włosa (w odróżnieniu od depilacji woskiem).

Dlatego aby uzyskać długotrwały efekt przepięknie gładkiej i pozbawionej włosów skóry, usuwaj włoski, wyrywając je z cebulkami. Pomoże Ci w tym nasz zestaw plastrów z woskiem skóry normalnej Veet Plastry do depilacji z woskiem dla skory normalnej* lub zestaw Veet Natural Inspirations Elektryczny System do Depilacji Ciepłym woskiem woskiem. Po ich zastosowaniu skóra będzie nawilżona, a Ty będziesz mogła cieszysz się efektem gładkiej skóry aż do czterech tygodni!

Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są kręcone, falowane, czy proste, poddawane są one dodatkowo działaniu wielu innych czynników, które powodują, że rosną one w określony sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach włosów i cyklu ich wzrostu, zapoznaj się z artykułem „Rodzaje włosów, na Twoim ciele”.

*w ofercie Veet znajdziesz też produkty do skóry suchej (Veet Plastry do depilacji nóg i ciała skóra sucha/Veet ProfessionalTM plastry do depilacji nóg i ciała skóra sucha) i wrażliwej (Veet Plastry do depilacji nóg i ciała skóra wrażliwa/Veet ProfessionalTM plastry do depilacji nóg i ciała skóra wrażliwa).

[1]http://www.scienceiq.com/facts/whatgiveshairitscolor.cfm

[2]https://www.aad.org/public/parents-kids/healthy-habits/parents/kids/hair-color

[3]https://www.medicalnewstoday.com/articles/318524#Genes-control-curly-hair

[4]http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=102074149

[5]http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10594724